English (United Kingdom)Armenian
210 երեխաները և նրանց ընտանիքները օգտվում են Գյումրիում, Գավառում, Վանաձորում և Տաշիրում գործող «Փոքրիկ Իշխան» կենտրոնների սոցիալ-հոգեբանական և կրթական ծառայություններից:
Ավելին...
Click on the slide!
Վճարվել են Գյումրի, Վանաձոր, Գավառ և Տաշիր քաղաքներում բնակվող 560 միայնակ և հաշմանդամ ծեր շահառուների գազի, էլեկտրաէներգիայի և փայտի ծախսերը:
Image taken from the movie "The Kingdom"
300 միայնակ տարեցներ ստանում են բուժօգնություն, անձնական հիգիենայի պարագաներ, հագուստ և սնունդ:
Image taken from the movie "Transformers"
2000 եվրոյին համարժեք սնունդ և 50 ընտանիքների համար հագուստ հավաքագրվեց «Զրո աղքատություն» քարոզարշավի ընթացքում:
Image taken from the "Invaders"
30 բազմակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին և նրանց ընտանիքներին տրամադրվում է մի շարք աջակցող և զարգացողական ծառայություններ:
21 գյուղական համայնքներում կառուցվել են նոր ջրագծեր` ապահովելով ոռոգման և խմելու ջրի անխափան մատակարարում:
Տարեկան 4300 այցելություն է կատարվում Հայկական Կարիտասի Գյումրիում տեղակայված առաջնային առողջության պահպանման կենտրոնում:
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Home
Սոցիալական պաշտպանություն և խնամք
1
Բաժնի նպատակն է ապահովել խոցելի և անապահով խմբերի սոցիալական ներգրավվածությունը: Այն կազմված է 3 հիմնական ստորաբաժանումներից`...
Ընթերցել...
Համայնքային Զարգացում
2
Կիրառելով մասնակցային մեթոդները բաժինը հնարավորություն է ստեղծում, որ համայնքները զարգանան` առաջնորդվելով համայնքի կարիքներով և խնդիրներով, օգտագործելով...
Ընթերցել ...
Հանրային Առողջություն
3
Բաժինը կոչված է պաշտպանելու և բարելավելու խոցելի խմբերի առողջությունը տարբեր կրթական, հիվանդությունների կանխարգելման և առողջ ապրելակերպի...
Միգրացիա և Ինտեգրացում
4
Բաժինը նպատակ ունի մշակել Հայաստան վերադարձողների համար...
28 February 2012
Նախատիպային հաշմանդամության խնամքի կենտրոն Գյումրիում
2013թ.-ին Գյումրին կունենա մարզային նախատիպային խնամքի կենտրոն` բաղկացած...
29 November 2011
Հավասար հնարավորություններ ականավոր ուսանողների համար
«Հավասար հնարավորություններ ականավոր ուսանողների համար» ծրագիրը...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Բաժնի նպատակն է ապահովել խոցելի և անապահով խմբերի սոցիալական ներգրավվածությունը: Այն կազմված է 3 հիմնական ստորաբաժանումներից` երեխաների, կանանց և ծերերի սոցիալական պաշտպանություն:

Image taken from the "Invaders"
30 children with multiple disabilities and their families are provided with a range of supportive and developmental services at Aregak Day Care center in Gyumry.
More...
Click on the slide!
Yearly 4300 visits are made to Armenian Caritas Primary Health Care center in Gyumri.
The heating expenses of 560 alone and disabled elderly from Gavar, Vanadzor, Gyumri and Tashir were defrayed
Image taken from the movie "Transformers"
Food equal to 2000 Euro and cloths anticipated for 50 families were donated during “Zero Poverty” Campaign.
Image taken from the movie "Shoot 'em up"
210 children and their families are provided with social-psychological and educational services at “Little Prince” social centers in Gyumri, Gavar, Vanadzor and Tashir.
21 rural communities are provided with new water systems securing irrigation and drinking water stable supply.
Image taken from the movie "The Kingdom"
300 elderly who live alone receive medical assistance,personal hygiene items,cloths and dietary food.
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Home
Social Protection and Care
1
The Social Care and Protection department strives to secure the social inclusion of deprived and vulnerable...
Read more...
Community Development
2
Using participatory approaches,the Community Development department seeks to motivate and enable communities to develop according to...
3
The Public Health department works to protect and improve the health of vulnerable social groups through...
4
The Migration and Integration department aims to provoke the establishment of sustainable reintegration measures for returnees...
28 February 2012
Model disability care center in Gyumri
In 2013 Gyumri will have a model disability care center in the region composed of therapeutic, information, vocational training...
29 November 2011
Equal Opportunities for Outstanding Students
“Equal Opportunities for Outstanding Students” project was launched in 2011. The project becomes possible with generous...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
The Social Care and Protection department strives to secure the social inclusion of deprived and vulnerable social groups.It is comprised of three basic units: children, women and the elderly.